צרו קשר
ּ

מהנדס אינסטלציה

מהנדס אינסטלציה – כל מה שרציתם לדעת

לפני תהליך בניה? זקוקים לשירות של מהנדס אינסטלציה?

עוד בטרם התחלת תהליך בנייה חשוב להבין מהו תפקידו של מהנדס אינסטלציה, להכיר את תחומי האחריות שלו ולהפנים את משמעותו של מהנדס אינסטלציה בעניין קבלת היתרי בניה.

כאן תמצאו הסברים על אופן בניית תכנית אינסטלציה, מהו נספח סניטרי, מהן העלויות המקובלות בתחום זה ועוד.

מהנדס אינסטלציה ותפקידו

מהנדס אינסטלציה הוא אדם בעל תואר מהנדס (או הנדסאי) בניין עם התמחות וניסיון בתכנון מערכות מים וביוב. תפקידו של מהנדס אינסטלציה הוא לקבל החלטות מהותיות בכל הנוגע למערכות המים של המבנה אותו מנהל. אין זה משנה אם המבנה הוא בית פרטי, בניין מסחרי, מבנה תעשייתי או מוסד ציבורי.

 

תפקידו של מהנדס אינסטלציה:

 • לקבוע היכן ימוקמו קווי הצנרת במבנה
 • לאתר פגמים או נזילות בצנרת הפנימית או בצנרת החיצונית
 • לקבוע את מד לחץ המים במערכות כיבוי אש
 • לקבוע היכן ימוקמו שוחות ביוב ולתאם את מיקומם מול הרשויות.
 • להכין נספח סניטרי עם תכנית עבודה מפורטת בתוכו, כולל שרטוט מערכות המים והביוב בנוסף לתיעוד ביקורי השטח של היועץ.
  מהנדס אינסטלציה אמון על תכנון מקיף של מערכות המים למבנה ונמצא בקשר ישיר מול הרשויות. עוד לפני אכלוס המבנה או תחילת השימוש בו, מהנדס אינסטלציה הוא זה שאחראי על קבלת האישורים הנדרשים המונפקים מטעם שירותי הכבאות וההצלה. כמו כן, בתחום האחריות של מהנדס אינסטלציה להיות בקשר עם רשויות רלוונטיות נוספות כגון: שירותי כבאות אזוריים, עיריות, רשויות המים והביוב וכו'.

מהנדס אינסטלציה להיתרי בניה והעבודה מול משרד אדריכלים

מהנדס אינסטלציה להיתרי בניה עובד מול האדריכל. האדריכל מוסר למנהל האינסטלציה, על פי תכניות המתאר של המבנה, את המיקומים המדויקים של השירותים, הכיורים, המקלחת וכו'.

בצורה זו יכול מהנדס אינסטלציה להיתרי בניה לדעת היכן למקם את הצנרת באופן יעיל וכיצד לתכנן את צנרת הדולחין (מקלחות כיורים וכו') והביוב (שירותים). יש לוודא שהתקנת הצנרת היא בהתאם להוראות למתקני תברואה, ושהשיפוע בצנרת החיצונית והפנימית, קוטר וסוג הצנרת ( PVC או HDPE )  נקבעים לפי התקנת הצנרת.

מפני שמהנדס האינסטלציה עובד באופן הדוק ואינטנסיבי עם האדריכל, חשוב שתהיה ביניהם אנרגיה חיובית של עשייה ועבודה. בדרך כלל מהנדס אינסטלציה בפרויקט מתקבל לאחר המלצה מתוך משרד אדריכלים שמכיר את צורת עבודתו בפרויקטים קודמים ויכול לערוב לו.

אנו בחברת פתרונות הנדסה ובטיחות בע"מ עובדים על תכנון וביצוע פרויקטים בתחומי ההנדסה והבטיחות במבנים מסוגים שונים בשוק הפרטי, התעשייתי והציבורי (בתים פרטיים, מבנה תעשייה ומרכזי מסחר למבנים ציבוריים). אנו עובדים אך ורק עם יועצי אינסטלציה מומחים ורבי ניסיון, אשר מומלצים על ידי משרדי אדריכלים.

עבודה לא מספיק מקצועית אחת של מהנדס אינסטלציה יכולה לגרום לנזקים כבדים כגון: הצפה של הביוב, בעיות בזרימת המים בברזים ואף לזיהום מי השתיה.

מהו נספח סניטרי ומתי מגישים נספח סניטרי?

כחלק מהגשת הבקשה של מהנדס אינסטלציה להיתר בניה למחלקת הביוב והמים בעירייה יש להגיש נספח סניטרי. הנספח הסינטרי הוא תכנית האינסטלציה של המבנה. מהנדס אינסטלציה מכין את הנספח הסינטרי וחותם עליו.

על פי רוב העירייה תבקש לקבל נספח סניטרי במקרים הבאים:

 • לפני בנייה של בית חדש
 • כשמתבצעת תוספת בנייה
 • כאשר בונים בריכת שחייה ביתית
 • כשתמחברים לקו ביוב חדש

לפעמים גם אם תכנון הבניה אינו כולל כלים סניטריים, העירייה תדרוש לקבל נספח סניטרי על מנת לוודא שהעבודות לא מתבצעות על קו מים או קו ביוב קיימים.

מה צריך לכלול הנספח הסניטרי וכמה עולה נספח סניטרי?

 • תכנית ביוב ק.מ 1:100
 • תיעוד הביקור בשטח טרום תחילת העבודה
 • סכמה של קולטי ביוב ורטיקלי
 • תכנית חתך לאורך הביוב החיצוני
 • סכמה של מערכת המים

במידה וקיים תכנון של חדר משאבות ומאגר להגברת לחץ חסר הנספח יכלול תכנון משאבות לחץ לעמדות כיבוי האש, תכנון מאגר מים, תכנון משאבות להגברת לחץ מים ותכנון מז"חים – על מנת למנוע חדירה של מים מזוהמים לספק המים הראשי, מורכב אלמנט האינסטלציה על קו מים נקיים.

פעמים רבות, התשלום על נספח סניטרי נכלל במסגרת מחיר העבודה הכולל של מהנדס אינסטלציה. עלויות העבודה על נספח סניטרי אינן קבועות ותלויות בהיקף העבודה ובגודל שטח המבנה.

באיזה שלב בתהליך הבנייה יש צורך במהנדס אינסטלציה?

בנוסף למזמין העבודה, האדריכל ומהנדס הבניין, גם יועץ או מהנדס אינסטלציה צריך להיות חתום על הגרשמוקה. לכן כבר בשלב הגשת הבקשה להיתר הבנייה, צריך לשלב יועץ או מהנדס אינסטלציה.

תהליך העבודה של מהנדס אינסטלציה

ראשית האדריכל מעביר ליועץ או מהנדס אינסטלציה תכנית הכוללת את מיקום הצנרת לפי אחוזי שיפוע, בקנה מידה של  1:100  במבנים פרטיים הצנרת היא מוסתרת, כלומר – מתחת לריצוף, אך במבנים תעשייתיים ובחניונים הצנרת יכולה להיות פעמים רבות חשופה ותלויה מהתקרה.

במסגרת עבודתו יועץ האינסטלציה יהיה בקשר עם הגורמים הבאים:

 • יועץ בטיחות (לצורך תכנון ותיאום לחץ מים ועל מנת לוודא תפקוד תקין של הספרינקלרים ומערכות נגד אש)
 • יועץ תנועה ואדריכל נוף (על מנת לתכנן את מיקום השוחות ואת החיבור להשקייה ולמערכות הניקוז לרחוב הראשי)
 • המועצה המקומית (לצורך הבנת מיקום שוחות ביוב).

במהלך עבודת תכנון אינסטלציה, מהנדס אינסטלציה צריך להתחשב בהפרשי לחצים (שייתכן שהם בשל כוח המשיכה) ,הפרשי גובה וכו'. במיוחד כאשר משולבות מערכות השקיה, משאבות במרתף, מבנה עם שיפועים ועוד.

מה כוללת תכנית אינסטלציה?

שלבי תכנית אינסטלציה:

 1. הגשת תכנית הגשה בקנה מידה 1:100 והגשת תכנית עבודה בקנה מידה 1:50.
 2. ניהול הבקשה עד שמתקבלים האישורים למערכות תברואה.

התכנית כוללת:

א. התחברות לקו המים העירוני ותכנון אספקת מים חמים וקרים.

ב. תכנון והתחברות לקו העירוני של מערכות הביוב.

ג. תכנון מערכת לניקוז מי גשמים.

ד. תכנון מערכת ניקוז מזגנים.

ה. תכנון מערכת ניקוז יסודות.

ו. תכנון מערכת ספרינקלרים

ז. תכנון מערכת כיבוי אש.

ח. מפרט טכני\ כתב כמויות

ט. פיקוח עליון.

לאחר גיבוש מתווה התכנית, יש לאשר את התכנית מול הגורמים המוסמכים כגון: תאגידי ביוב ומים ברשויות המקומיות, שירותי כיבוי אש ומול מכון התקנים (היה ונעשה תכנון של מערכת מתזים בתכנית המקורית).

דגשים לבחירת מהנדס אינסטלציה מקצועי ומנוסה במחיר משתלם

 1. המלצות – בדקו המלצות קודמות ממשרדי אדריכלים שעבדו עם מהנדס אינסטלציה זה בעבר ויכולים להעיד על כישוריו בקידום פרויקט הבנייה מול הרשויות והגורמים השונים, איתם הוא נמצא בקשר על מנת להשלים את משימותיו בהצלחה.
 2. מחיר – הצעת המחיר שתקבלו ממהנדס אינסטלציה עשויה להשתנות בהתאם לסוג הפרויקט ולהיקף העבודה. אם העבודה מתבצעת בבית פרטי המחיר משתנה בהתאם לגודל שטח הבית, מספר המפלסים ומשתנים כמו מרתף או בריכה. בעוד אם יש צורך בתמחור עבודה על בניין מגורים המחיר נגזר ממורכבות התכנון והאם מדובר בבנייה מחודשת (תמ"א 38) או בבניית בניין חדש מהיסוד וממספר הדירות המיועדות לאכלוס בפרויקט. במידה והתמחור הוא של בניין משרדים המחיר נקבע ברוב המקרים לפי מטר רבוע.

זקוקים לשירות ייעוץ בנושא אינסטלציה? רוצים לקבל מידע נוסף אודות תכנית אינסטלציה או נספח סניטרי?

התקשרו אלינו לפתרונות הנדסה ובטיחות בע"מ או השאירו פרטים בטופס צור קשר ומהנדסי אינסטלציה מומחים מטעמינו יענו לכם על השאלות.

 

 

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ