לרשותכם גם בפייסבוק

כתובתינו

גלגלי הפלדה 20, הרצליה נווטו אלינו

נספח סניטרי

הכנת נספח סניטרי ותכנית אינסטלציה

נספח סניטרי להיתרי בנייה

מה קובעות ההנחיות לגבי הגשת נספח סניטרי לקבלת היתרי בנייה? מי אחראי לחתום על הנספח ואילו תקנות חלות עליו? זה הזמן להכיר את אחד המסמכים שרק אנשי המקצוע המיומנים ביותר בקיאים בקבלתו.

נספח סניטרי הוא מסמך שאותו צריך להגיש לגופים הרלוונטיים בכמה מקרים. ראשית, הנספח נדרש בכל מקרה שבו צריך להתקין או לשנות מיקום ולהגדיל חיבור מים או ביוב בנכס. שנית, הנספח הוא תנאי לבנייה חדשה של מבנים – לרבות בנייני מגורים, מבנים מסחריים ומבני תעשייה.

  מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

  ּ

  לשם השוואה, הנספח נדרש לכל תוספת בנייה יבשה שאין בה שינוי במערכות האינסטלציה, כמו למשל בהתחדשות עירונית ותמ"א 38, או בכל תוספת בנייה רטובה שבה משנים את מערכת המים והביוב. לבסוף, הנספח מוגש גם לטובת אישור בנייה קיימת או תוספת בנייה.

  מתי מעבירים את הנספח?

  העברת תכניות של נספח סניטרי מוגשות לאישור תאגידי מים לדוגמא רק לאחר שכל שאר הגורמים המקצועיים הפנימיים אישרו את התכנית האדריכלית. זה אומר שעוד לפני שנכנסים לעובי הקורה על מנת לנסח את הנספח ולאשר אותו, צריך לקבל את אישור הוועדה המקומית לתכנון ובניה ואת אישור המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, כיבוי אש, יועצי בטיחות וכן הלאה.

  משמעות הדברים לעיל היא שיש צורך לערב מהנדסי אינסטלציה בשלבים מוקדמים של פרויקטים בענף הבנייה. ככל שמקדימים לערב את יועץ האינסטלציה, כך עולה הסיכוי לקצר גם את משך הזמן שעובר מרגע תחילת הפרויקט ועד להגשת המסמכים הרלוונטיים ובהם נספח סניטרי.

  האחריות של מהנדס אינסטלציה על נספח סניטרינספח סניטרי

  יועץ אינסטלציה לוקח תחת תחום האחריות שלו גם את הנושא של ליווי רגולציה מול הרשות. כיוון שהרשות המקומית היא זו שצריכה לאשר את הנספח הסניטרי ולאחריו להחליט האם לאשר או לסרב למתן היתרי בנייה, יש משמעות גדולה לשאלה מי הוא אותו מהנדס אינסטלציה ואיזה ניסיון והסמכה יש לו.

  האחריות של מהנדס אינסטלציה כוללת את ניסוח הנספח ואת הגשתו. בשביל להגיש נספח סניטרי שיאושר על ידי הרשות המקומית בכפוף להוראות הרגולציה, צריך להקדיש בתוכו פרק לתכנית ביוב, לתכנית סכמה קולטי ביוב ורטיקלי ולנושאים של חתך לאורך הביוב החיצוני וסכמת מערכת המים.

  ביקור בשטח לפני ניסוח הנספח

  אך האמת היא שהתנאי החשוב ביותר להגשת נספח סניטרי שיאושר על ידי הרשות המקומית ויאיץ את קבלת היתר הבנייה הוא לבקר בשטח. אם מהנדס אינסטלציה רוצה לבצע את עבודתו נאמנה ולנסח נספח כמקובל, עליו להגיע אל השטח ולהיות מעורב בשלבים שונים של הפרויקט.

  כך לדוגמא אמור האדריכל להעביר ליועץ אינסטלציה תכנית בקנה מידה של 1:100 כדי שיהיה אפשר למקם בה את הצנרת לפי אחוזי השיפוע. בהמשך, מהנדס האינסטלציה שומר על קשר עם המועצה כדי לקבל פרטים על מיקום שוחות הביוב, לחץ המים והחיבור להשקיה ולניקוזים ברחוב ובכביש. בשביל לרכז יחד את הנתונים, היועץ צריך להיות בשטח ולנסח נספח סניטרי מסודר.

  התאמת התכנית הסניטרית לתקנות התכנון והבניה

  מטבע הדברים, לא מספיק להתאים את הנספח הסניטרי לדרישות הקבלן והאדריכל – כי צריך להביא בחשבון גם את תקנות התכנון והבניה. כאן נמדדת המקצועיות של המהנדס והיכולת שלו לנסח נספח שעולה בקנה אחד עם הוראות למתקני תברואה או כל תקן מחייב אחר.

  הניסיון שלנו שווה לך זמן וכסף

  אנחנו בפתרונות הנדסה ובטיחות בע"מ גאים להיות מהנדסי בטיחות תואר שני עם ניסיון מוכח. אם ברצונך להבטיח ניסוח ברמה גבוהה של נספח סניטרי לקבלת היתר בנייה, הגעת למקום הנכון: כל שעליך לעשות הוא להשאיר פרטים כאן ונעמוד לרשותך בהקדם.

  למעלה

  בין לקוחותינו

  השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

   ּ