לרשותכם גם בפייסבוק

כתובתינו

גלגלי הפלדה 20, הרצליה נווטו אלינו

יועץ בטיחות אש לבית פרטי להיתר בנייה, מי צריך את זה בכלל?

היום כל בנייה חדשה נדרשת על ידי הוועדה המקומית בהצהרת יועץ בטיחות אש/ אישור כיבוי אש  ע"מ לקבל היתר בנייה ולעיתים כתוב בדרישות הוועדה שיש לקבל אישור כבאות בכל בנייה שאינה מפורטת בתקנה 18א'.

הדרישה מתקבלת על ידי הוועדה המקומית ונראית ככה:

יועץ בטיחות אש לבית פרטי להיתר בנייה, מי צריך את זה בכלל?

בואו נעשה לכם סדר רגע, הסעיף הראשון מתייחס למבנים שרשות הכבאות לא דורשת לאשר אותם בעצמה ובעצם מסתפקת בתוכנית בטיחות אש שתוטמע בתוכנית האדריכלית ביחד עם הצהרה של יועץ הבטיחות באש ועורך הבקשה(אדריכל/מהנדס בניין). מה כוללת התוכנית?, התוכנית מוטמעת על הגרמושקה וכוללת בתוכה הערות ופרטים אשר נוגעים לתקנות כיבוי אש בבתים פרטיים כמו למשל:

  מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

  ּ

  בכל בית פרטי חייב שיהיה גלגלון תקני ומטף כיבוי אש, בנוסף על היזם לשים גלאי עשן עצמאי אשר מחובר על ידי חשמלאי מוסמך לרשת החשמל ע"פ תקן 1220 חלק 5. במדרגות בתים פרטיים יש להתקין מעקה תקני ויש לחשב את תפוסת הקומה ע"פ השטח המבוקש ולמדוד את מרחקי ההליכה מכל נקודה רחוקה בבית ועד ליציאה, חשוב לשים לב כי כל מנעול בחדרים ובכניסה לבית מחויב להיות מנעול פרפר על מנת לצמצם את הסיכון של מישהו להיתקע בזמן צורך במילוט מהבית החוצה.

  כמובן שישנן עוד היבטים בטיחותיים שעל יועץ בטיחות האש לבחון במהלך הכנת התוכניות. לאחר העברת התוכניות לעורך הבקשה, עליו להטמיע את הפרטים וההערות בתוכניות האדריכליות. וכמובן בזמן הביצוע יש לבצע את ההנחיות במלואן. אז באילו מקרים אני יכול להסתפק בתוכנית והצהרה של יועץ בטיחות אש? 

  ראשית ניתן למצוא את הרשימה המלאה בתקנה 18(א) באתר רשות הכבאות , בקצרה, בית חד ודו משפחתי, תוספת מרפסות, תוספת בריכה, תוספת מעלית, תוספות שטח בבתים ובדירות עד 50 מ"ר.

  יועץ בטיחות אש לבית פרטי להיתר בנייה

  מה עליי לעשות אם במסגרת היתר הבנייה שלי אני נדרש לקבל אישור רשות הכבאות לתוכניות בטיחות אש?

  במקרה הזה, התהליך הוא יחסית פשוט אך דורש התעסקות של אנשי מקצוע מיומנים אשר מכירים בצורה איכותית את התהליך של קבלת אישור כיבוי אש לתוכניות. לפעמים עקב חוסר מקצועיות וחוסר ידע, תוכניות בטיחות אש נתקעות בכיבוי אש קרוב ל4 חודשים ואפילו יותר. לכן, עדיף לבחור חברה שיודעת להתמודד עם דרישות הכבאות ויודעת איך להעביר תוכניות אישור כיבוי אש במהירות וביעילות. זכרו, המחיר לא תמיד משמעותי כמו הזמן ולכן עדיף לשלם מעט יותר לפעמים אבל לחסוך חודשים של המתנה מייאשת.

  למשל, דוגמא לבית שמבצע שיפוץ ותוספת של יותר מ50 מ"ר לשטחו. הוא ידרש באישור כיבוי אש . עליו ליצור קשר עם יועץ בטיחות אש מנוסה מהאזור של מגוריו אשר מכיר את תהליך האישור ברשות הכבאות. לאחר מכן יש להעביר דרך האדריכל/ית את התוכניות ליועץ הבטיחות. הוא יכין תוכניות וביחד עם החלטת הוועדה ישלח את התוכניות לכיבוי אש לתחילת התנהלות ואישור התוכניות. 

  כחלק מאישור התוכניות ברשות הכבאות ידרש הלקוח לשלם אגרת בדיקה ( לרוב היא לא יותר מסכום של 300 שקלים) לאחר מכן ניתן יהיה להחזיר לו הערות או לאשר לו את התוכניות. האישור הראשוני מתבצע דרך המיילים ורק כאשר יש אישור סופי, היועץ או האדריכל שולח את התוכניות המאושרות למכון העתקות והם שולחים את התוכניות ב2 עותקים לחתימת התחנה. חשוב לדעת על כיבוי אש, שכל המערכת שלהם עובדת דרך המוקד, לא ניתן להעביר ישירות לבודק שום חומר או ליצור איתו קשר ישירות. זמן הבדיקה שכבאות מתחייבים לו הינו 28 ימי עסקים לכל בדיקת תוכניות ולכן, חשוב מאוד לבחור בעל מקצוע איכותי שיודע את ההתנהלות של רשות הכבאות.

  אצלנו בפתרונות הנדסה ובטיחות תמצאו תכנון מהיר יעיל והכי חשוב בטיחותי, לכל שאלה נשמח שתשאירו פרטים באתר ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי. 

  למעלה

  בין לקוחותינו

  השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

   ּ