צרו קשר

  ּ

  תכנון והתקנת ספרינקלרים – הגורמים החשובים בעת התכנון

  מערכות כיבוי האש יכולות להציל חיים. היום, כל עסק מחויב להקפיד על הבטיחות ובכך לקחת אחריות על חיי העובדים ועל חיי המבקרים באזור. הספרינקלרים הם המערכת הטובה ביותר למניעת התלקחות, הם מזהים מיד את הסכנה ומונעים ממנה להתפשט ולפגוע באנשים. הספרינקלרים עובדים באופן אוטומטי, ללא התערבות יד אדם, אך כדי שהם יהיו יעילים, חובה לתכנן אותם בקפידה.
  בעל המקצוע אשר יבצע את התכנון של הספרינקלרים יהיה לרוב בעל מקצוע שונה מזה שיתקין אותם, אך שניהם צריכים לעבוד בשיתוף פעולה מלא ולתכנון יש משמעות רבה. בעת תכנון והתקנת ספרינקלרים ישנם גורמים שונים שצריכים לבוא בחשבון.

  גורם ראשון – המבנה עצמו

  המבנה הוא מצב נתון ולא פעם הוא מהווה סכנת התלקחות או התפשטות של דליקה. סכנת התלקחות תהיה ברגע שהמבנה עצמו כולל חומרים אשר עלולים להגיב להצתה כמו זו שיכולה להיגרם מקצר חשמלי. התפשטות של דליקה היא שונה ועל בעל המקצוע לבדוק את המבנה מבחינת מה יקרה ברגע שתתחיל הדליקה. כלומר, כיצד האש תתקדם, לאן ולהחליט בהתאם מהם המקומות הנכונים להציב בהם את המערכת כך שהדליקה תיכבה במהירות האפשרית ובמינימום נזק.

  גורם שני – הסכנות הקיימות במקום

  במיוחד במפעלים ומקומות אשר נבנו בצורה מסובכת, ישנן סכנות שעלולות לגרום לדליקה. למשל, במפעלים אשר עושים שימוש בחומרים כימיים, ייתכן מצב שבו הם יגרמו להתלקחות. לכן, על בעל המקצוע שמייעץ ומבצע תכנון והתקנת ספרינקלרים הוא לבחון היכן נעשה שימוש באותם חומרים, להבין מה יכול לגרום להתלקחות, להעריך כיצד תתבצע דליקה, כיצד היא תתפשט ובהתאם לתכנן את המערכת שתוכל לבצע כיבוי מהיר ויעיל.

  גורם שלישי – הגורם האנושי

  הגורם האנושי הוא גורם שיכול להביא לדליקה. לרוב, לא יהיה מדובר בפעולה המתבצעת בזדון אלא דווקא בפעולה תמימה לחלוטין. עם זאת ואף על פי שניתן יהיה לשער שאיש לא ירצה לפגוע בך, על בעל המקצוע להבין כיצד מתבצעת הפעילות במקום ומה יכול לגרום לדליקה ושריפה. בעל המקצוע יחשוב באופן רחב על הפעילות המתבצעת במקום ויחשוב כיצד הגורם האנושי עלול לגרום לדליקה ואם היא תתרחש – היכן היא תתחיל ומה יהיה התהליך הנכון והיעיל ביותר לכבות אותה.

  כיצד נכון לאתר את הגורמים השונים

  תכנון והתקנת ספרינקלרים דורש מקצועיות. השלב הראשון בתהליך הוא איתור של כל הגורמים שיכולים לגרום לדליקה והשלב השני הוא ההתקנה של המערכת. כל עבודה תתבצע על ידי מומחה בתחום ומי שמתקין את המערכת לאו דווקא יהיה זה שיתכנן כיצד להתקין אותה, אך הוא יישמע להוראות ההתקנה ויבצע את העבודה בדיוק על פי התכנון המוקדם.
  את התכנון מומלץ לבצע עם מהנדס מתחום הבטיחות שמכיר היטב את עולם בטיחות האש ושמביא איתו הוכחות לניסיון קודם. התפקיד של המהנדס הוא לבצע תכנון שיאפשר לבעל המקצוע להתקין את המערכת.
  לאחר ההתקנה של המערכת יש לבדוק אחת לתקופה כי היא תקינה, לא נפגעה וכי היא עומדת בדרישות הבטיחות. בעל המקצוע אשר יבצע את הביקורת יבדוק את המערכת ויבדוק אם המקום השתנה ובהתאם אם הדרישות השתנו או אם הן נשארו כפי שהיו.

  נשמח לעמוד לרשותך

  חברת פתרונות הנדסה ובטיחות בע"מ מתמחה בתחום בטיחות באש ושמה לעצמה משימה להעלות את המודעות ואת הבטיחות. החברה שמחה לעמוד לרשותך עם מהנדסי בטיחות בעלי תואר שני וניסיון עשיר בתחום בטיחות האש. החברה מבצעת תכנון והתקנת ספרינקלרים ומזמינה אותך ליצור קשר או להשאיר את פרטייך באתר כדי לבדוק כיצד להפוך את המקום שלך למוגן.
  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ