צרו קשר
ּ

שמאי מקרקעין וגישות שבהן הוא יכול להשתמש

כיצד מבצעים הערכת שווי של נכסי מקרקעין? באיזה גישות יכול להשתמש שמאי מקרקעין? מה ההבדל בין הגישות הקיימות?

שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע שמתמחה בהערכות שווי שוק של נכסי נדל"ן. במילים פשוטות, תפקידו של השמאי לקבוע מה ערכו הכספי של נכס נדל"ן מסוים ואיזה מחיר הוגן לגבות עבור נכס מקרקעין. מטבע הדברים, השמאי יכול להשתמש בשיטות ובגישות שונות על מנת להגיע לממצאים.

גישת ההשוואה

הגישה הרווחת שבה משתמש שמאי מקרקעין מבוססת על השוואה. בגישת ההשוואה מנסה השמאי להשוות בין מחירי נכסים דומים, אך רק לאחר שהוא מחשב התאמות לנכס המוערך. בשביל לדעת האם הנכסים דומים בודק השמאי את האזור הגיאוגרפי שבו הם נמצאים, את שטח הקרקע שלהם וכן הלאה.

גישת העלות

בגישת העלות בודק שמאי מקרקעין את שווי המבנה המורכב מעלות הקרקע והבניה ובתוספת רווח יזמי ומע"מ. זו גישה מקיפה יותר שבוחנת את העלות של הקמת המבנה עבור היזם, או לחילופין את התשואה שניתן להפיק ממנו מבחינת המשקיע. בשביל לבצע הערכת שווי לפי גישת העלות צריך שמאי מקרקעין להכיר את השוק ואת הגורמים שמשפיעים עליו.

גישת הוון הכנסות

בגישת הוון הכנסות בוחן שמאי מקרקעין את סך כל ההנאות העתידיות מהנכס. עליו לקחת בחשבון הוון ערך נוכחי של דמי השכירות לצמיתות לפי הריבית בשוק, לבצע התאמות לנכס הרלוונטי וליישם אלמנטים כלכליים נוספים. כתוצאה מכך, גישת הוון הכנסות לא מתאימה לאומדן שווי נכסי מגורים.

בחירת שמאי מקרקעין לפי הגישה

חשוב לבחור שמאי מקרקעין היכולת שלו להתאים לנכס את הגישה הטובה ביותר. כך ניתן לרכז את שירותי השמאות תחת קורת גג אחת ולקבל אינדיקציה מדויקת לשווי הנכס.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ