צרו קשר
ּ

סקר סיכונים – כך זה נראה

מה כולל סקר סיכונים? למה מנהלים צריכים לדעת איך הוא נראה? מה עושים אחרי שמקבלים את ממצאי הסקר?

סקר סיכונים כולל בדיקה מקיפה של המבנה וניסוח המלצות כיצד ניתן להפחית את הסכנות ולפעול במקרה של אסון. את הסקר מגישה חברה מקצועית למקבלי ההחלטות בארגון ובמסגרת תחום אחריותה היא גם מבצעת פיקוח ובקרה על יישום הנהלים. עם זאת, רבים מבין מנהלי הארגונים בישראל לא יודעים איך נראה סקר סיכונים ולכן קשה להם גם להעריך את אמינותו.

הבדלים בין סוגים שונים של סקר סיכונים

הדגשים בסקר סיכונים משתנים בהתאם למאפייני הארגון. סדר הפעולות המבוצע לזיהוי הסיכונים ואיתורם אמנם זהה, אך הרבה תלוי באופי העבודה שמבוצעת בארגון ובמאפייני סביבת העבודה: בחלק מהמקומות חשוב להקדיש את רוב הסקר לבדיקה של תשתית החשמל והמים, בעוד במקומות אחרים בודקים נקודות תורפה באש ונהלים לעבודה בגובה. מטבע הדברים, לא בכל ארגון או סביבת העבודה יש אותם סיכונים ואחת המטרות היא להכין סקר פרטיקולרי.

תיאור האתר בסקר סיכונים

על אף האמור לעיל, כל סקר סיכונים מתחיל בתיאור של האתר, המבנה וסביבת העבודה. מתוך תיאור האתר וסביבת העבודה ניתן להמשיך לבדיקה של סיכונים ספציפיים ולזיהוי של נקודות שעלולות לסכן את העובדים והציוד. מנהלים ומקבלי החלטות בארגונים לפעמים טועים לחשוב שהם מכירים את האתר טוב יותר מכל אחד אחר, אך במסגרת סקר סיכונים הם מגלים שלא כך הדבר.

מה מגלים בסקר סיכונים?

תיאור האתר בתוך סקר סיכונים חושף את כל נקודות התורפה שקשורות לסביבת העבודה, להתנהלות של העובדים ולציוד, המכונות או הכלים שבהם הם משתמשים. אם לדוגמה המנהלים בטוחים שהאתר בטוח כי יש בו מערכות כיבוי אש אבל בסקר סיכונים מגלים שהמערכות כבר לא תקינות, כל דירוג הבטיחות של המבנה יורד בעשרות אחוזים. יתרה על כך, מנהלים שלא נשארים עם אצבע על הדופק ונעזרים במידע האובייקטיבי שמופיע בתוך סקר סיכונים חושפים את עצמם לסנקציות ועונשים של גופי האכיפה.

זיהוי מפגעים וגורמי סיכון

ליבתו של מסמך סקר סיכונים מוקדשת לזיהוי מפגעים וגורמי סיכון. בעוד מפגעים הם ליקויים שניתן לסלק, סיכונים הם חלק מסביבת העבודה והדרך היחידה להתמודד איתם היא באמצעות מזעור הסיכוי להתממשותם. בעזרת זיהוי מפגעים וגורמי סיכון כפי שמתבצע בסקר ניתן לפרט על כל תהליך שנעשה בארגון, לציין את הסיכונים האפשריים, לדרג את רמת הסיכון ולהציג תרחיש אפשרי.

מה המנהלים עושים עם הסקר?

מנהלים שכבר יודעים איך אמור להיראות סקר סיכונים יידעו טוב יותר כיצד להתמודד עם הממצאים שלו. בין היתר, המנהלים נדרשים להקטין את הסיכוי למימוש הסיכון או להקטין את הנזק של הסיכון במידה והוא בכל זאת מתממש. הם צריכים להשקיע זמן ומשאבים בפיתוח תכנית היערכות ולאחר מכן לבצע בקרת סיכונים.

ניסוח נכון של תכנית היערכות

סקר סיכונים יעיל רק אם הוא מביא לכך שתתגבש תכנית היערכות פרקטית. תכנית היערכות יכולה לכלול למשל הנחיות להוספת התקנים על הציוד, הדרכות מעמיקות יותר של העובדים, הוספת ציוד מגן אישי לפי הממצאים של סקר סיכונים, כתיבה מחדש של הוראות ונהלים ועוד.

המנהלים לא יודעים מה לעשות? יש לזה פתרון

חברה מנוסה שפועלת לקידום הבטיחות במקומות עבודה יכולה לרכז עבור מנהלים ומקבלי החלטות בארגונים את כל השלבים החשובים של סקר סיכונים. נציגי חברה כזו לא רק ינסחו את הסקר עבור מקבלי ההחלטות, אלא גם ידאגו ליישום בפועל של ההנחיות החדשות.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ