צרו קשר

  ּ

  הדרכת בטיחות – הנושאים שחשוב להעביר לעובדים

  אם יש לך עובדים, עלייך לדעת כי יש עלייך אחריות גדולה. העובדים שלך סומכים עלייך, הם מגיעים אלייך בתחילת יום העבודה כדי לבצע את הנדרש מהם ומצפים להיות בטוחים ככל האפשר במקום. לא פעם, יכולים לעמוד בפני העובדים ובפנייך אתגרי בטיחות והם יכולים להיות תוצאה של שימוש בחומרים מסוכנים, עבודה בגובה ואפילו ישיבה ממושכת.

  פקודת הבטיחות בעבודה קובעת כי באחריותך למסור לעובדים את המידע הנדרש להם שיכול להגן עליהם. באחריותך לדאוג כי העובדים יעברו הדרכת בטיחות פעם בשנה או לעתים תכופות יותר, אם יש צורך בכך ובאחריותך לדאוג כי ההדרכה תתבצע על ידי בעל מקצוע המומחה בתחום הבטיחות ושיודע כיצד לנהל את ההדרכה.

  נושאים כלליים שחשוב לסקור בכל הדרכת בטיחות

  כל הדרכת בטיחות צריכה לעמוד בכללים שנקבעו על ידי פקודת הבטיחות ועליה להכיל את הנושאים הבאים:

  • מושגי יסוד – על העובדים להכיר את מושגי היסוד בתחום בטיחות וגהות. הם צריכים להבין באופן כללי על מה מדובר ובאופן ספציפי כיצד כל המושגים הללו רלוונטיים עבורם וכיצד הם יכולים להשפיע על הבטיחות של עצמם.
  • חוקים ותקנות – על הדרכת בטיחות לסקור את החוקים ואת התקנות – ולהזמין את העובדים לזהות מפגעים ולסייע למקום העבודה להיות בטוח יותר. כמובן, לצורך כך חשוב שהעובדים יוכלו להתריע בפני סכנות.
  • סכנות חשמל ואש – בכל מקום עבודה יכולות להיות סכנות הנוגעות לחשמל ואש ועל העובדים לדעת לזהות מפגעים, לדעת כיצד להתריע וכיצד יהיה עליהם להתנהל אם יהיה מצב בו אחת המערכות תיפגע.
  • מצבי חירום – מצבי חירום כמו מלחמה, שריפה ורעידת אדמה, יכולים לקרות ועל העובדים לדעת כיצד יהיה עליהם לנהוג במקרה שתגיע שעת חירום. על העובדים לדעת אלו סכנות יכולות לקרות, כיצד הן עלולות להשפיע על מקום העבודה וכיצד יהיה עליהם לפעול בכל מקרה.

  נושאים נקודתיים אשר צריכים להיות כלולים בהדרכת הבטיחות

  מעבר לכך, שהדרכת בטיחות חייבת לכלול נושאים כלליים, היא חייבת להיות מותאמת למקום העבודה ולסכנות העומדות בפני העובדים. למשל, במקום עבודה אשר עושה שימוש בחומרים כימיים וחומרים מסוכנים, חשוב מאד שהדרכת בטיחות תעבור על הציוד המגן הרלוונטי וכיצד על העובדים לפעול כדי למנוע אסון.

  דוגמה נוספת היא במקומות אשר חלק מהעבודה מתבצעת בגובה. על העובדים להכיר היטב את הסכנות העומדות לפניהם, להפנים כיצד להשתמש בציוד מגן ועליהם לדעת לזהות מפגעים אשר עלולים להוביל לתאונה.

  הדרכת בטיחות טובה יכולה למנוע תאונה

  תאונות העבודה הן למרבה הצער חלק בלתי נפרד מחיי היום יום, אך אין כל סיבה להשלים איתן. כפי שהגורם האנושי יכול לגרום לאסון ולפגיעה, כך הוא גם יכול למנוע אותה. הדרכת בטיחות מיועדת לתת לעובדים את הידע הנדרש עבורם כך שהם יוכלו להפחית את הסכנות העומדות מולן ולמנוע תאונות.

  הדרכת בטיחות טובה ומקצועית תשמש את העובדים ואין זה משנה מהו התפקיד שלהם. לכן, חשוב לבצע תכנון מוקפד המתאים לדרישות של המקום ולאתגרים שלו. חשוב לדעת מיהם העובדים, מהם האתגרים העומדים מולם ולדאוג שההדרכה תהיה לא רק תיאורטית אלא גם מעשית וכי העובדים יוכלו לשאול שאלות בסיומה ובהמשך בכל רגע נתון.

  זה הזמן לפנות לחברה מקצועית

  כאמור, ברגע שיש באחריותך עובדים, עלייך לדאוג לשלומם – כאשר ברוב המקרים, כדי למנוע תקלות מיותרות או מידע חלקי בלבד, בוחרים בעלי עסקים, חברות, ארגונים ומוסדות להעביר הדרכות בטיחות על ידי חברה חיצונית אשר ההתמחות שלה היא תכנון וביצוע הדרכות מסוג זה. יש לך את היכולת להפחית את הסכנה הקשורה בגורם האנושי, והצעד הבא הוא שלך.

  למעלה

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

   ּ